مختصری درباره ی رویت

در ۳۱ اکتبر سال ۱۹۹۷ در شهر نیوتن ایالت ماساچوست شرکت نرم افزار چارلز ریور[1]  توسط لیونید رایز[2] و ایروین یونگری[3] که توسعه دهندگان یک شرکت نرم افزاری طراحی مکانیکی بودند، تأسیس شد. هدف از تأسیس این شرکت وارد کردن قدرت پارامتری نرم افزار پرو/ اینجینیر [4]به صنعت ساختمان بود. آن دو با استخدام چندین معمار و برنامه نویس شروع به توسعه نرم افزاری با نام رویت[5] با زبان C++ در پلتفرم ویندوز کردند. در آن زمان چندین نرم افزار دیگر مانند آرشی کد[6]  برای طراحی یک مدل سه بعدی از ساختمان به بازار ارائه شده بودند. اما دو تفاوت مهم رویت که آن را بهتر از سایر نرم افزارها می نمود این بود که مولفه های پارامتری آن توسط یک ویرایشگر خانواده گرافیکی ساخته می شدند، نه توسط یک زبان برنامه نویسی و همچنین تمام روابط بین مولفه ها، نماها و علامت گذاری ها توسط مدل ضبط می شدند. بنابراین تغییرات اعمال شده روی مدل بطور خودکار روی تمام مدل اعمال می شدند تا همواره به روز باشد. برای مثال، همه ی کسانی که با نرم افزارهای نقشه کشی و مدل سازی کار کرده اند اعم از معماران، مهندسان سازه، تأسیسات و… به خوبی می‌دانند که حرکت دادن یک دیوار می‌تواند تأثیرات زیادی روی سایر نقشه ها گذاشته و برای اصلاح آن‌ها می بایست زمان زیادی صرف می‌شد. بدین ترتیب بجز اتلاف زمان، امکان خطا و عدم تطابق نقشه ها بسیار زیاد بود. اما در نرم اقزار رویت با تغییر یک جزء مثل یک دیوار، سایر موارد اعم از دیوارهای مجاور، زمین و سقف ها، مقدار اندازه گذاری‌ها و یادداشت ها به طور خودکار اصلاح می شود. همچنین این نرم افزار نماها و  برش ها را از نو می کشد تا مدل همواره با آخرین تغییرات منطبق بوده و تمام نقشه ها با هم هماهنگ شوند. مفهوم وابستگی دو طرفه بین مولفه ها، نماها و اندازه گذاری ها تا چندین نسخه بعد یک ویژگی منحصربفرد برای رویت شناخته می شد.

نام این نرم افزار از دو کلمه revitalization , revitalize  برگرفته شده است و به معنای حیات بخشیدن و تجدید حیات می‌باشد. شرکت آتودسک[7] که به خاطر محصولات آتوکد [8]خود معروف است، در سال ۲۰۰۲ شرکت رویت را به مبلغ ۱۳۳ میلیون دلار خریداری کرد. این خرید باعث شد تحقیق، توسعه و بهبود بیشتر نرم افزار با سرعت بیشتری صورت گیرد. شرکت اتودسک از سال ۲۰۰۴  چندین نسخه از نرم افزار رویت را عرضه کرده است. در سال ۲۰۰۵، «Revit Structure » و در سال ۲۰۰۶، «Revit MEP » معرفی شدند. بعد از نسخه ۲۰0۶، نام «Revit Building» به «Revit Architecture » تغییر یافت. بدین ترتیب قابلیت های مختلف این نرم‌افزار مخصوص متخصصان مختلف، گسترش یافت و از سال 2013  تا به امروز، رشته های مختلف این نرم افزار در یک محصول به نام رویت ترکیب شدند.

امروزه علاوه بر قابلیت های فراوان این نرم افزار از جمله «مدل سازی سه بعدی ساختمان و اجزای آن، تفسیر مدل با عناصر نقشه کشی دو بعدی، امکان اشتراک گذاری پروژه میان چند کاربر و امکان گرفتن خروجی گرافیکی (رندر)» آنچه که استفاده از آن را بسیار پر فایده می کند، کاربرد در مدل سازی اطلاعات ساختمان[9] برای مدل سازی چهار و پنج بُعدی با اضافه کردن زمان و هزینه پروژه و پیگیری آن تا انتهای ساخت و حتی حین بهره برداری و تخریب ساختمان است. بدین ترتیب به تمام کسانی که چه در سطح مدیریتی و چه در سطوح مهندسی در حوزه ساختمان فعالیت دارند، توصیه می گردد در اولین فرصت به یادگیری این نرم افزار اقدام کنند.

نویسنده: مهندس شکوری

[1] Charles River Software

[2] Leonid Raiz

[3] Irwin Jungries

[4] Pro/Engineer

[5] Revit

[6] ArchiCAD

[7] Autodesk

[8] AutoCAD

[9] BIM

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *