تفاوت رویت و اتوکد

اگر شما در حال طراحی هستید ، احتمالا با اتوکد[1] و یا رویت[2] آشنا هستید، یا حداقل نام این ابزارها را شنیده­اید. اتوکد و رویت هم اکنون، دو برنامه پیشرو در صنعت معماری دنیا هستند. اتوکد ابزاری جهانی برای طراحی فضای داخلی و خارجی ساختمان­ها است؛ در حالی که رویت راه حل هوشمندانه ایجاد نقشه برای مدلسازی اطلاعات ساخت[3] در پروژه­ها است.

در حالی که بسیاری از مهندسان کشورهای دنیا در عرصه ساخت به نرم افزار رویت گرایش پیده کرده­اند، اما متاسفانه بسیاری از مهندسین در ایران، کماکان از نرم افزار اتوکد برای طراحی و نقشه کشی استفاده می­کنند. این در حالی است که رویت علاوه بر رفع نیازهایی که توسط اتوکد تامین می­شود (مانند تولید نقشه­های دوبعدی)، مزایای بیشتری را برای مهندسین و پروژه فراهم می­کند. در ادامه به اختصار به مقایسه اتوکد با رویت پرداخته خواهد شد.

یکی از مهمترین مزایای رویت یکپارچگی مدل در آن است، به نحوی که با اعمال کوچکترین تغییری در در هریک از مقاطع و یا پلان­ها، تغییرات به صورت خودکار در سرتاسر مدل و تمام نقشه­ها ایجاد خواهد شد، و اطلاعات پروژه به صورت یک مدل جامع در یک فایل قرار می­گیرد. در حالی که در اتوکد اطلاعات پروژه در چندین فایل یا بخش­های جداگانه ترسیم می­شود، و برای ایجاد تغییر در نقشه­ای باید تمام نقشه­های مربوطه را به صورت دستی اصلاح کرد. علاوه بر افزایش دقت در نقشه­ها از این طریق، استفاده از رویت باعث افزایش سرعت طراحی و نقشه­کشی نیز خواهد شد، چرا که در حین ترسیم پلان در نرم افزار، مدل سه بعدی و نقشه­های مقاطع عمودی به صورت خودکار تولید می­شود و دیگر مانند اتوکد نیازی به ترسیم مقاطع نما یا برش نمی­باشد. یکی دیگر از مزایای رویت نسبت به اتوکد در این زمینه وجود چندین نما[4] از ساختمان حین طراحی می­باشد، به نحوی که کاربر می تواند در حین طراحی چندین نما از پروژه خود را روی مانیتور مشاهده نماید.

در رویت در هر زمان چند کاربر می­توانند به یک فایل خاص دسترسی داشته باشند و به صورت گروه­های مختلف طراحی با یکدیگر کار کنند، در حالی که در اتوکد در یک زمان فقط یک کاربر می تواند به فایل دسترسی داشته باشد.

از مزایای دیگر رویت قابلیت دستیابی به جدول مقادیر و مصالح به صورت اتوماتیک، و قدرت قابل توجه آن در بخش متره و برآورد است. در حالی که اتوکد چنین قابلیتی را ندارد و با هر بار تغییر در نقشه، متره باید به صورت دستی مورد بازنگری قرار گیرد. در نتیجه رویت به متره و برآورد نیز کمک کرده و باعث کاهش خطا در این زمینه خواهد شد.

وجود کتابخانه (بانک اطلاعاتی) اشیا هوشمند، پارامتریک و آماده نظیر دیوار، پنجره، درب، لوله، شیرآلات و … در نرم افزار رویت، با قابلیت ویرایش، کمک شایانی به طراح و نقشه کش می­باشد، در حالی که اتوکد با خط و نقطه همراه بوده و اشیا هوشمند در آن معنی ندارند. به عبارتی با اتوکد شما از خطوط استفاده می­کنید تا هندسه پایه­ای را ایجاد کنید که اشیاء زندگی واقعی را نشان می­دهد. اما با رویت شما از هندسه­ای استفاده می­کنید که با اطلاعات زندگی واقعی مجهز است.

 

[1] AutoCAD

[2] Revit

[3] building information modeling (BIM)

[4] View

یک دیدگاه در “تفاوت رویت و اتوکد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *